25. martā - Kā pētīt dzimtas vēsturi

Aizsākas cikls“Etnogrāfiskās zināšanas un prasmes modernai sabiedrībai”

Aizsākot jaunu izglītojošo nodarbību ciklu, Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs 25. martā plkst. 11.00 aicina interesentus uz sarunu Priedes krogā ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pētnieci  Dr. hist. Mārīti Jakovļevu un vēsturnieku Mg. hist. Agri Dzeni par zemnieku sadzīves un dzimtu vēstures pētniecību, izmantojot pieejamos rakstītos avotus.

Plkst. 11.00  Mārītes Jakovļevas lekcijā “Zemnieka dzīve Kurzemes un Zemgales hercogistes laikā rakstīto avotu gaismā” tiks atklāts, kādi vēstures avoti arhīvos vēstī par zemniekiem un ko no tiem var uzzināt par zemnieku dzīvi Kurzemes un Zemgales hercogistē. Kāda bija attieksme pret dzimtbūšanu un kādas bija migrācijas iespējas 17.-18. gs. Tāpat ielūkosimies dažu atsevišķu zemnieku kārtai piederīgu cilvēku dzīves gaitās.

 Plkst. 12.10  Starpbrīdis

Plkst. 12.30 Agra Dzeņa lekcijā “17.-19.gs. zemnieku dzimtu un sadzīves izpētes iespējas LNA Latvijas Valsts vēstures arhīva dokumentos” tiks aplūkotas nozīmīgākās rakstīto avotu grupas, no kurām iespējams iegūt zemnieku biogrāfisko informāciju un ziņas par zemnieku saimniecībām visā Latvijas teritorijā 17.-19.gs.: dažādu konfesiju metrikas, valsts un privāto muižu inventāriji un vaku grāmatas, muižu saimniecības grāmatas, arklu revīzijas, dvēseļu revīzijas, tautas skaitīšanas materiāli. Tiks vizuāli demonstrēti rakstīto un kartogrāfisko avotu piemēri.

 Tā kā dalībnieku skaits nodarbībā ir ierobežots, dalību jāpiesaka, aizpildot pieteikšanās anketu līdz 24. martam. Pieteikšanās 25. marta lekcijai: https://ej.uz/LEBM_25_marts

Mūsu muzeja pedagogs  Miķelis Dāvids Rikveilis par savas dzimtas pētījumiem stāsta: “Šajā grāmatā mana radiniece Inta Pētersone kopā ar savu vīru Bruno, izmantojot arhīvu materiālus, ir apkopojusi 15 saistītu Vidzemes dzimtu ciltskoku, sākot ar 18.gs. beigām 19.gs. sākumu tai skaitā arī manu – Rikveiļu dzimtu, kura nāk no Valmieras Bērzaines, bet ap 19. gadsimta 60. gadiem pārcēlusies uz Gulbenes pusi. Pirms tam mēs Intu nemaz nepazinām, bet viņa ar mums sazinājās mūsu uzvārda dēļ, vēlāk arī devāmies ekspedīcijās uz vietām, kas saistās ar mūsu dzimtas vēsturi. Uzzinājām, kāda ir mūsu uzvārda senā forma – Rikue, redzējām Bērzaines māju, no kuras dzimta ir cēlusies un uzzinājām par daudziem citiem interesantiem radiniekiem, kuri vairākos vēstures notikumos ir piedalījušies. Šis pētījums mani pašu arī iedvesmoja dzimtas vēstures pētīšanai, un, digitalizēto arhīvu šķirstot, noskaidroju saknes arī citām Zeltiņu un Gulbenes draudžu dzimtām, no kurām es ceļos. Tas man ļāva iepazīt savus senčus un skatīties uz Brīvdabas muzeja ēkām kā uz sev zināmu cilvēku dzīves vidi.”

 

Nodarbību klātienē iespējams apmeklēt, iegādājoties ieejas biļeti muzejā atbilstoši cenrādim.

Pasākumā tiks fotografēts un filmēts. Iegūtie fotoattēli un video var tikt izmantoti muzeja darba atspoguļošanai un popularizēšanai.

 Nodarbību cikls tiek īstenots ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Nākošā cikla “Etnogrāfiskās zināšanas un prasmes modernai sabiedrībai” nodarbība plānota 2023. gada 22. aprīlī. 

Pēdējoreiz atjaunināts:21.03.2023