Brīvdabas muzejs laidis klajā "Somu audēju grāmatu"

Latvijas Etnogrāfiskais brīvdabas muzejs sadarbībā ar apgādu "Zinātne" ir laidis klajā faksimila izdevumu “Somu audēju grāmata”, kas lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties 19.gs. beigu mākslas aušanas kursos apmācīta audēja piezīmēs. 


Somu audēju grāmatas ir 19. gs. beigās mākslas aušanas kursos apmācīto audēju teorijas un piezīmju klades jeb manuskripti. Tā kā šos kursus pasniedza Somijā un Zviedrijā apmācīti audēji, tautā tos sauca par somu audējiem, bet visus, līdz tam neredzētā tehnikā austos dekoratīvos audumus, kā rakstoto trinītī, krepu, rožceliņu, šūniņaudumu, u.c., sauca par somu audumiem. Vienlaicīgi šai apmācības procesā Latvijas teritorijā tika ieviestas Somijā par labu atzītās sviru stelles, kuras jau vairāk nekā 100 gadus ir izplatītākais aužamo stāvu veids Latvijā.

Ar 19. gs. 80.‑90. gadiem datēto, izdevumā iekļauto "Somu audēju grāmatas" oriģinālu 2017. gadā muzejs saņēma dāvinājumā no Cildas Šrāderes. Minētā audēju grāmata nāk no Vidzemes, tajā ir 153 auduma paraugi un to tehniskie atrisinājumi (zīmējumi) ar nītījuma skaidrojumiem latviešu valodā.

Grāmatas falsimilizdevumu papildina Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Etnogrāfijas nodaļas vadītājas Aijas Jansones pētījums "Ieskats aušanas mākslas attīstībā Latvijā 18.-20. gadsimtā", kurā analizēta audējmācekļu rokrakstu, t,s, vēveru grāmatu attīstības gaita un loma aušanas prasmju pilnveidē mūsdienu Latvijas teritorijā.

Grāmata ir tapusi ar Kultūras ministrijas un VKKF finansiālu atbalstu.

Grāmatu iespējams iegādāties muzeja kasē.

Pēdējoreiz atjaunināts:08.10.2019